Přeskočit na hlavní obsah

Prodloužený víkend I - cesta na hranice se státem Utah do Národního parku Mesa Verde


Cesta z Denveru do Národního parku Mesa Verde, známého především kvůli zachovaným skalním městům vybudovaným po přelomu prvního tisíciletí, trvá podle Googlu šest a půl hodiny a vede velmi pestrou krajinou pastvin, hor, rovných i křivolakých cest. Její nejvyšší bod se nachází ve výšce 3849 m n. m. (až poté jsme zjistili, že v této výšce už Martinovi neplatí české pojištění) a celkové převýšení při všech cestách nahoru a dolů nakonec dělá 11 km.



Začalo to dobře - ráno jsem zaspala. Martin jel brzo ráno vyzvednout auto na letiště a já měla připravit snídani. Probudila jsem se deset minut před jeho příjezdem. Při tak dlouhé cestě to znamenalo, že jsme na místo dorazili něco před třetí odpoledne. 


Štěstí ale stálo při nás. I přes poměrně pozdní příjezd na nás čekaly úplně poslední dva lístky na Cliff Palace - největší z dochovaných skalních měst.


Prohlídka byla až v šest a tak bylo dost času podívat se na místní přírodu a také na Cliff Palace a další obydlí z protilehlého kopce.



Součástí národního parku je i muzeum věnované architektuře Pueblo. Je to ještě stará expozice, kde chybí zapojení moderních médií, ale o to víc se tu dovíte informací.



Ukázka místní keramiky by si nezadla se vzory vídeňské secese ...




... a místní malby s grafikou současných dětských knih.



Pak už jsme spěchali na prohlídku do města, které bylo postaveno někdy koncem dvanáctého století a údajně sloužilo jako místo obchodu a rituálů. Nejsou ale žádné písemné záznamy a tak se ani dnes o této kultuře mnoho neví.

Budovy byly postaveny z pískovce, malty a dřeva.

Město mělo výhodnou polohu. I při horkých dnech zde slunce svítí až pozdě večer. Domy byly také chráněny před deštěm. A navíc je z místa krásný výhled.


Součástí města je i několik kruhových objektů zvaných Kiva, které byla původně zakryty střechou se vstupem ve střední části. Nad nimi se nacházel veřejný prostor.


Tyto schody byly vybudovány až pro současné návštěvníky paláce. Původní obyvatele byli dobří lezci a k sestupu využívali přirozených záhybů ve skále.



Point Overlook při západu slunce. Na boku svahu těsně pod svislou částí lze tušit dvě vodorovné rýhy. Jsou to pozůstatky vyhlídkových cest vybudovaných na přelomu 19. století. Když zanikla první z nich, byla postavena druhá. I ta ale byla příliš náročná na údržbu, a proto byla nahrazena novou cestu z druhé strany kopce - příroda si teď postupně bere místo zpátky.

Komentáře

Populární příspěvky z tohoto blogu

Prodloužený víkend IV - Black Canyon, Palisade a cesta domů

Na pondělní státní svátek Labour Day jsme si naplánovali Národní park Black Canyon of Gunnison, který patří ke služebně nejmladším. V některých místech dosahuje hloubku přes 800 metrů, takže dívat se ze srázu dolů dělalo místy trochu problém i Martinovi.  Tento národní park je o popojíždění od vyhlídky k vyhlídce, procházky jsou krátké a pohledy do hlubin podobné. Přesto svahy kaňonu fascinují. Strana, která je během dne delší dobu ve stínu je velmi příkrá, protože tolik nepodléhá erozi. Trochu jsme při návštěvě polemizovali nad tím, jestli by tyčové subtilní zábradlí nebylo v tomto případě lepší. Objemné kamenné sloupky a kulatina výhledům spíše škodily. Zapomněli jsme vyfotit místní suché záchodky, aby bylo možné srovnat standard tohoto národního parku se záchodky na Longs Peak . Tak aspoň Google streetveiw . Zábradlí u Painted Wall View bylo určitě méně výrazné, ale po estetické stránce by se také dalo mnohé zlepšit ;). A tady výhle

Záchodky cestou na Longs Peak

Jak probíhá první zatěžkávací zkouška zájemců o CBW progam - výstup k Longs Peak Privies? Sraz na začátku trasy v sedm. To pro většinu z nás znamenalo vstávání už před pátou ráno. Doporučení znělo: "Vemte si s sebou pohodlnou obuv a opalovací krém." V devět, po 3 mílích a 2000 stopách převýšení, jsme byli u prvního záchodku . Při vyprávění zahrnujícím úspěchy i nezdary spojené s výstavbou tohoto úlevného útočiště zašlo slunce za mraky a začalo silně foukat. Každý pak přítomnému statikovi bez váhání věřil, že bylo třeba objekt nadimenzovat tak, aby odolal rychlostem větru i o rychlosti 225 mil za hodinu. Další záchod prý v dohlednu - stačí se pořádně podívat. Vidíte ho? Ani modrý kroužek nepomáhá? Použití na míru navržených gabionových košů, funguje jako mimikry. Bez obeznámeného průvodce bylo těžké zaměřit objektiv správným směrem. A jaké tedy byly hlavní výzvy návrhu a realizace? Zaprvé už výše zmíněný vítr, který vyžadoval dobré ko